Glucomannan (Rrënja Konjac) – Vlerësime – A funksionon?

Glucomannan është një fibër dietike që është e tretshme në ujë. Rrjedh nga rrënja konjac e bimës Amorphophallus konjac. Glucomannan përdoret shpesh si një shtesë ushqimore për të rritur trashësinë ose si një emulsifikues. Për shkak të vetive të ndryshme, disa produkte, të cilat përmbajnë glucomannan, shiten në treg si suplemente dietike ose ushqimore. Këto produkte u tregtohen atyre me probleme shëndetësore si diabeti i tipit 2, kolesteroli i lartë, kapsllëku dhe madje edhe aknet. Për shkak të përmbajtjes së lartë të fibrave të tretshme të konjac glucomannan, ajo është përdorur në trajtimin e kapsllëkut kronik. Pacientët që përdorën suplemente të glukomananit përjetuan lëvizje më të lehta të zorrëve dhe pak efekte anësore, pjesërisht për shkak të zvogëlimit të kohës nga marrja e ushqimit deri në lëvizjen e zorrëve. Në pacientët obezë me kolesterol të lartë, glucomannan tregoi ndryshime të rëndësishme në nivelet e kolesterolit në gjak . U vunë re ulje të lipoproteinave me densitet të ulët, triglicerideve dhe presionit sistolik të gjakut midis subjekteve që merrnin produktin.

Për ata që vuajnë nga diabeti i tipit 2, kur merren me medikamentet e tyre të rregullta, glucomannan tregoi përmirësime në nivelet e lipideve dhe nivelet e sheqerit në gjak. Siç u përmend, nivelet e kolesterolit dhe lipideve në trup u ndikuan nga suplementet e glukomananit. Ky efekt nuk humbi në ekipet e marketingut; Produktet e drejtuara për humbje peshe u krijuan me rezultate modeste. Ata që merrnin suplementet raportuan humbje të dukshme në peshë, pa efekte anësore dhe ndjesi më të ngopur.

Kjo ulje e kolesterolit në trup shkaktohet nga përmbajtja e lartë e fibrave të tretshme të glukomananit. Fibra e tretshme në traktin tretës thith lipidet, duke i lidhur ato. Kjo lë më pak yndyrë për t'u përthithur, dhe fjalë për fjalë i eliminon ato nga trupi. Në pacientët me diabet, fibrat e tretshme mbajnë nivelet e sheqerit në gjak të qëndrueshme duke ngadalësuar lëvizjen e ushqimit jashtë stomakut. Sheqernat lirohen me një ritëm më të ngadaltë dhe të qëndrueshëm, gjë që, nga ana tjetër, ul nivelet e lipideve nga rritja shumë e lartë, duke i lejuar ata të parandalojnë marrjen e sheqerit nga insulina në qeliza.

Health Canada lëshoi një këshillë shëndetësore në 2010 duke thënë se produktet që përmbajnë glucomannan mund të shkaktojnë dëme nëse nuk merren me të paktën 250 ml ujë. Rreziqet përfshijnë mbytje ose bllokim të zorrëve, ezofagut ose fytit. Health Canada këshillon që produktet që përmbajnë glucomannan të etiketohen qartë me informacionin e sigurisë. Gjithashtu, FDA nuk e miraton produkte glucomannan për ndonjë nga përfitimet e mësipërme shëndetësore, as nuk ka ndonjë të dhënë klinike për të mbështetur pretendimet e bëra.

Si një përbërës popullor në Azi, ai është shtuar në disa ushqime nga petë te tofu. Glucomannan është i ulët në karbohidrate dhe ka një indeks të ulët glicemik duke e bërë atë të përshtatshëm për ata me diabet . Mund të gjendet në disa suplemente së bashku me produkte si vitaminat dhe barishtet e përditshme. Disa nga format më të zakonshme janë si kapsula ose pluhur. Një nga markat më të njohura që ofron kapsula glucomannan është Nature's way. Ato ofrojnë kapsula që duhet të merren para ngrënies për të ulur oreksin dhe për të nxitur humbjen e peshës, e cila ofrohet me kosto prej rreth 14 dollarë për 100 kapsula. Forma e pluhurit gjithashtu mund të blihet me çmimin prej rreth 20 dollarë për 500 gramë që mund të merret me ujë ose të përdoret si trashës në vakte.

READ  Shqyrtime të pilulës për dobësim Bfull

A është mënyra e natyrës Konjac Root për të ndihmuar në frenimin e dëshirave tuaja?

Nuk është sekret që tregu i kujdesit shëndetësor po popullohet gjithnjë e më shumë nga të gjitha llojet e vitaminave dhe suplementeve që u premtojnë konsumatorëve përfitime shëndetësore të pakapshme dhe joshëse, si humbja e peshës. Por disa suplemente sintetike kanë efekte anësore serioze, gjë që ka hapur rrugën që të gjitha produktet natyrale të bëhen edhe më të njohura. Rrënja Konjac, një frenues i oreksit me origjinë bimore, është një shembull i shkëlqyer i një produkti të tillë. Pra, nga vjen? Rrënja Konjac është një burim fibrash që e ka origjinën nga Azia Lindore dhe është nxjerrë në mënyrë specifike nga bima Amorphophallus Konjac. Rrënja Konjac përmban një lloj unik të fibrave të tretshme të njohur si Glucomannan, e cila quhet e tillë sepse përbëhet nga glukoza dhe galaktoza. Glucomannan është veçanërisht i veçantë sepse është një nga fibrat më efektive për thithjen e ujit . Për shkak të kësaj, ai ka një efekt shumë të fuqishëm përforcues në sistemin tretës, i cili i ndihmon njerëzit të ndihen të ngopur më shpejt, duke i shtyrë ata të hanë më pak. Është kryesisht për këtë arsye që Konjac Root është një suplement kaq efektiv për humbje peshe, por përfitimet e tij shkojnë përtej humbjes së peshës. Fibrat e tretshme si Glucomannan që gjenden në rrënjën Konjac janë gjithashtu në gjendje të zgjasin kohën e tranzitit të ushqimit në sistemin tretës, që do të thotë se artikujt ushqimorë treten më ngadalë , në mënyrë efektive dhe efikase. Kjo ofron një përfitim të madh për ata që kërkojnë ndihmë në rregullimin e niveleve të paqëndrueshme të sheqerit në gjak, të cilat shkaktohen nga thithja e ushqimit dhe lëshohet shumë shpejt në qarkullimin e gjakut. Studime të ndryshme klinike mbështesin gjetjen se Rrënja Konjac ka potencial si një rregullues i glicemisë, dhe gjithashtu si një agjent laksativ tërësisht natyral. Për shkak të aftësisë së tij të shkëlqyer për të thithur ujin, Konjac Fiber është efektiv në nxitjen e formimit të jashtëqitjeve të mëdha të cilat mund të kalohen më lehtë. Nëse kjo tingëllon si diçka që dëshironi të provoni, do të jeni të lumtur të dini se marrja e Konjac Root është relativisht e lehtë dhe mund të bëhet në internet për transport relativisht të lirë apo edhe falas. Disa kompani, si Nature's Way, mund të ofrojnë gjithashtu kuponë ose stimuj kur blejnë produkte të tilla si Konjac Root, e cila zakonisht vjen në formën e kapakëve ose kapsulave, por mund të blihet edhe si Miell Konjac. Megjithëse Konjac Root është relativisht i sigurt, ka disa efekte anësore të lehta që lidhen me mbipërdorimin e produktit. Për shkak se Konjac Root është kaq efektive në përthithjen dhe kalimin e artikujve ushqimorë, disa vitamina dhe minerale mund të mbarten gjithashtu nga sistemi juaj. Këto efekte anësore mund të eliminohen lehtësisht duke reduktuar dozën tuaj dhe duke ndjekur me kujdes udhëzimet në paketim, të cilat ka të ngjarë të ndryshojnë midis suplementeve dhe produkteve të ndryshme.

4.4/5 - (10 votes)

Leave a Comment