Phentermine Pa Recetë – Rishikim

Gjithçka rreth Phentermine

Mbipesha është një problem i madh në ditët e sotme. Gjithnjë e më shumë njerëz shëndoshen shumë. Obeziteti shkakton sëmundje të zemrës dhe gjendje të tjera shëndetësore që mund të çojnë në vdekje. Për shumë pacientë e vetmja mënyrë për të hequr qafe peshën e tepërt është një operacion. Por kjo mënyrë është shumë e rrezikshme dhe e shtrenjtë. Kjo është arsyeja pse ne po kërkojmë trajtim më të sigurt dhe më të lirë, siç janë pilulat dietike. Një nga ilaçet më të njohura për humbje peshe është Phentermine . Ky medikament dietik është krijuar vetëm për njerëzit obezë. Nuk mund ta marrin ata që kanë disa kilogramë më tepër dhe e shohin veten ‘shumë të trashë’. Është një ilaç serioz që mund të luftojë obezitetin dhe të tregojë rezultate të shkëlqyera. Çfarë është Phentermine? Si punon? Ku duhet të telefonoj në rast mbidozimi? Ku mund ta blej Phentermine pa recetë? A është i nevojshëm shkrimi i mjekut për këtë ilaç? Cilat vende japin çmimin më të mirë për Phentermine? Ka kaq shumë pyetje që kërkojnë përgjigje. Shpresojmë që ky artikull t'ju japë informacionin e nevojshëm në lidhje me Phentermine që mund të kërkoni.

Ku dhe si të blini phentermine pa recetë?

Ka dy mënyra të mundshme për të blerë Phentermine. Një mënyrë është të vizitoni mjekun tuaj dhe të kërkoni një recetë. Mënyra tjetër është blerja e Phentermine pa recetë nëpërmjet internetit. Por nëse vendosni të merrni rrugën me mjekun, është më e sigurt. Receta është siguria juaj se mjekimi juaj do të jetë i një cilësie të lartë dhe nuk do të dëmtojë shëndetin tuaj.

Statusi Ligjor

Phentermine është renditur në Aktin e Substancave të Kontrolluara (CSA) të publikuar në faqen zyrtare të Administratës për Zbatimin e Drogës të Departamentit Amerikan të Drejtësisë. Emrat e tjerë të Phentermine që mund të gjenden në listën zyrtare janë Ionamin, Fastin, Adipex-P, Obe-Nix, Zantryl. E gjithë lista gjendet në http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Schedule_IV_drugs . Sipas listës së AQSH-së janë pesë skema të barnave. Megjithëse Phentermina është e ngjashme me amfetaminat, ajo renditet në orarin e 4-të ndërsa amfetamina i përket orarit të dytë. Ende Phentermine mund të çojë vetëm në varësi të kufizuar fizike ose varësi psikologjike nëse e krahasojmë atë me barnat e listuara në skemën II (ato mund të çojnë në varësi të madhe dhe të shkaktojnë efekte anësore të rënda). Droga të listuara në orarin e 4-të kanë një përdorim mjekësor të pranuar aktualisht në trajtim në SHBA. Kjo do të thotë se Phentermine lejohet ligjërisht të merret nga pacientët obezë, dhe për shitje, por vetëm me recetë. Mos u mundoni të blini phentermine pa recetë në farmacitë amerikane. Barnatore në SHBA – nuk do t'ju shesin Phentermine pa recetë. Kjo është e paligjshme.

A është e sigurt Phentermine në internet?

Asnjë garanci. Është shumë i fortë dhe i ndihmon njerëzit obezë për të luftuar mbipeshën. Por nëse të gjitha teknologjitë ndiqen me kujdes, pse ky mjekim nuk do të ishte i sigurt? Për të gjetur ilaçin tuaj dhe çmimin e lirë – provoni kompani të ndryshme farmacish në det të hapur dhe tregtarë të ndryshëm Phentermine. Vetëm në këtë mënyrë ju mund të gjeni çmimin/cilësinë më të mirë për ju.

READ  Bio x4 - suplement dietik 4 në 1 për ulje të menjëhershme të peshës dhe djegie të yndyrës, përbërje, opinione, çmim

Si duket Phentermine Online?

Kur blini Phentermine në internet, mos prisni të merrni një paketë shumëngjyrëshe që tregohet në foton e faqes në internet. Paketa Online Phentermine është e ndryshme nga paketa e blerë në një farmaci të vërtetë në qytetin ose qytezën tuaj. Doganat e SHBA-së nuk do të lejojnë që Phentermine ose barna të tjera të listuara në orarin e 4-të të kalojnë. Kjo është arsyeja pse shumë tregtarë e bëjnë paketimin pa udhëzime dhe emra të drogës. E bëjnë të duket si vitamina që të mos ketë probleme në shërbimin doganor. Tregtarët e bëjnë këtë për të ndihmuar pacientët që kanë porositur Phentermine në internet që të marrin ilaçet e tyre në kohë. Paketa nuk ndikon në përbërësit kimikë dhe cilësinë e pilulave Phentermine. Nëse nuk e keni marrë porosinë tuaj ose nëse nuk jeni të kënaqur me porosinë tuaj, mund të bëni një porosi të re falas ose t'i ktheni paratë tuaja. Farmacitë e mëdha online vlerësojnë çdo klient dhe bëjnë gjithçka për t'i bërë ata të kënaqur me shërbimin e tyre në 100 për qind.

Efektet anësore

kini parasysh se Phentermine mund të jetë formues zakon! Është e rëndësishme që të merrni një dozë që ju është përshkruar dhe të mos zgjasni periudhën kohore që Phentermine është drejtuar për t'u përdorur. Nëse merrni Phentermine për një periudhë të gjatë kohore, mund të keni probleme me lëkurën dhe efekte të tjera anësore. Kështu, përpara se të vendosni të merrni Phentermine, bisedoni me mjekun tuaj për RX dhe përmendni nëse: • keni alergji ndaj Phentermine ose barna të tjera; • ju merrni pilula të tilla si insulinë, fluvoxamine, fluoxetine, paroxetine, ndonjë vitaminë ose tableta të tjera për humbje peshe ose depresion; • vuani nga sëmundjet e zemrës, tensioni i lartë i gjakut, diabeti, glaukoma; • jeni shtatzënë, ushqeni me gji ose planifikoni të bëheni a nëna së shpejti; • ju pëlqen alkooli dhe e pini mjaft shpesh. Fentermina mund të çojë në mendje më të ngadalshme ReAction. Kjo do të thotë se është më mirë të mos vozitni kur sapo filloni të merrni ilaçin dhe nuk e dini se si mund të ndikojë tek ju. Mos pini alkool gjatë marrjes së Phentermine. Alkooli mund të rrisë efektet anësore të mundshme të shkaktuara nga ky ilaç. Phentermine më shumë paralajmërime të drogës kujton : Cilat janë efektet anësore të Phentermine? Efektet anësore mund të përfshijnë alergji ReAction të tilla si urtikarie, humbje e flokëve, probleme me frymëmarrjen, ënjtje të fytit, gjuhës, buzëve ose fytyrës. Paralajmërimet e rënda të drogës përfshijnë ënjtje, dhimbje gjoksi, rrahje anormale të zemrës, konfuzion, dhimbje koke të forta, shikim të paqartë, presion të lartë të gjakut ekstrem, gulçim, konvulsione, ankth. Nëse keni ndonjë nga këto efekte anësore, duhet të ndaloni menjëherë marrjen e Phentermine dhe të kërkoni ndihmë mjekësore. Efektet anësore të lehta janë nervozizmi, ankthi, marramendja, pagjumësia, goja e thatë, diarreja dhe kruajtjet. Këto nuk janë të gjitha efektet anësore të mundshme që mund të ndodhin te pacientët obezë. Nëse vuani ndonjë efekt tjetër anësor ose nuk ndiheni mirë gjatë marrjes së Phentermine, bisedoni me mjekun tuaj. Gratë shtatzëna dhe ato me gji nuk duhet të marrin Phentermine. Ndikimi i tij nuk është hulumtuar në këtë grup. Për të mësuar më shumë rreth ndikimit të Phentermine në nënat që ushqehen me gji, vizitoni http://parenting.ivillage.com/pregnancy/psecondtri/0,,3wrj,00.html .

READ  Diet Lite - opinionet, çmimi, përbërja, si funksionon?

Fentermina dhe barna të tjera (ndërveprimet)

Mos e merrni Phentermine së bashku me pilula të tjera për humbje peshe. Bisedoni me mjekun tuaj dhe përmendni të gjitha medikamentet që përdorni përpara se të merrni Phentermine. Kombinuar me pilula të tjera diete, Phentermine mund të çojë në çrregullime të mushkërive! Është më mirë të mos përzieni Phentermine dhe pilula për presionin e lartë të gjakut; insulinë dhe ilaçe të tjera të diabetit oral; kundër depresionit ( Xanax , Prozac, Zoloft, lexapro ose Wellbutrin, citalopram, fluoxetine, paroksetin, sertraline, amoxapine, desipramine, doxepin dhe të tjerë); kuanadreli dhe kuanetidina. Lista e ndërveprimeve të mundshme të drogës është shumë e madhe. Kështu, mos harroni të përmendni të gjitha të përshkruara dhe barnat pa recetë që përdorni kur flisni me mjekun tuaj për recetën e Phentermine. Do të thotë që ju duhet të flisni për të GJITHA vitaminat, mineralet, barnat dhe produktet bimore që merrni.

Historia e Phentermine

Emri i Phentermine është një tkurrje për fenil-terciar-butilaminë. Është një nga shtypësit më të njohur të oreksit që u përshkruhet pacientëve obezë në të gjithë botën. Në korrik 2009 Phentermine festoi 50 vjet që kur u miratua nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave në SHBA. Që nga viti 1959, ky ilaç ka ndihmuar miliona pacientë obezë nga shumë vende. Sigurisht, Phentermine nuk është i vetmi shtypës i oreksit që shitet sot në treg. Ka shumë emra tregtarë nëse ky ilaç, për shembull, Adipex, Ionamin, Phentrol, Fastin, Duromine dhe të tjerë. Phentermine gjithashtu shitet si gjenerik. Është i disponueshëm në shumë vende duke përfshirë SHBA, Kanada (ca), Australi (au), Zelanda e Re (nz), Mbretëria e Bashkuar (UK), Gjermania (de), Italia (it), Meksika (mx), Spanja (es) , Brazil (br) etj… Për shkak se është e ngjashme me amfetaminat, Phentermina është nën kontroll në shumicën e vendeve. Kërkon recetën e mjekut. Ka pilula të tjera të forta diete që mund të ndihmojnë pacientët obezë. Njëri prej tyre është xenical (shitet që nga viti 1999). Njihet si një ilaç i sigurt. Alli (e di që nga viti 2007) është një ilaç që përmban një dozë më të ulët prej xenical përbërësish. Ka shumë medikamente bimore si Fastin që thuhet se luftojnë mbipeshën. Ato shiten pa recetë të mjekut sepse nuk përmbajnë kimikate. Efektiviteti i tyre nuk është studiuar. Ato nuk shiten në barnatore zyrtare por në dyqane online. Ka ilaçe të tjera bimore si PhenTRemine, Phentermin dhe PhenTRAmin. Ata tingëllojnë vetëm si Phentermine. Ata nuk kanë recetë paraprake. Fentermina e vërtetë është e ngjashme me amfetaminat – e njohur gjithashtu si Phentermine hcl – Acidi Klorhidrik Phentermine. Ai shtyp oreksin duke bllokuar pjesët e sistemit nervor qendror përgjegjës për kontrollin e oreksit. Si rezultat, pacienti ndihet i ngopur dhe nuk dëshiron të hajë. Phentermine hcl është përshkruar për pacientët që kanë faktorë rreziku si diabeti, presioni i lartë i gjakut dhe kolesteroli i lartë. Phentermine hcl nuk mund të merret për një kohë të gjatë. Për një rezultat më të mirë rekomandohet kombinimi i Phentermine hcl me një dietë dhe ushtrime të veçanta.

Sa efektive është Phentermine?

Duke kaluar nëpër faqe të ndryshme që tregojnë dëshmi, mund të gjeni shumë informacione rreth sasisë së kilogramëve që pacientët humbasin gjatë marrjes së Phentermine. Kështu, shumica e pacientëve thonë se kanë humbur 15-45 kilogramë në periudhën 1-2 mujore. Shumë njerëz që përdorin Phentermine shkruajnë se kanë buzë të thata, por ndjejnë energjinë për të ushtruar dhe për të bërë shëtitje të gjata. Disa pacientë zbulojnë se me kalimin e kohës trupi i tyre bëhet tolerant ndaj Phentermine dhe ata duhet të rregullojnë dozën e tyre. Por ajo që është më e rëndësishme është që sapo të filloni të merrni Phentermine, duhet të ndryshoni stilin e jetës tuaj: bëni ushtrime, hani ushqim të shëndetshëm. Phentermine vetëm nuk do të bëjë ndonjë magji. Ky medikament ndihmon në krijimin e zakoneve të mira të të ngrënit dhe ushtrimeve që lejojnë njerëzit e trashë të kontrollojnë peshën e tyre. Efektet pozitive të Phentermine përfshijnë mungesën e oreksit, rritjen e energjisë dhe mendimet pozitive.

READ  CLENBUTROL (CLENBUTEROL) - Rishikim

Dozimi

FDA rekomandon marrjen e Phentermine për një afat të shkurtër. Interpretohet si periudha deri në 12 javë. Në shumicën e rasteve pacientët mund të marrin një dozë të vetme ditore të Phentermine në mëngjes 1 orë para ose pas mëngjesit (siç udhëzohet nga mjeku juaj). Ndonjëherë mjekët u rekomandojnë pacientëve obezë që të marrin Phentermine 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies (në doza të vogla prej 8 miligramësh). Ky medikament merret nga goja (nga goja). Nëse merrni Phentermine në mbrëmje, mund të vuani nga pagjumësia (probleme me gjumin). Nëse merrni kapsula me çlirim të vazhdueshëm të Phentermine, a i përtypni ose i shtypni ato, por i gëlltisni plotësisht ilaçin. Përndryshe ju mund të shkatërroni veprimin e gjatë të Phentermine dhe të rrisni efektet anësore. Ka shumë miligramë Phentermine të tipit – 15 mg (kapsula të verdha), 30 mg (të bardha), 37,5 mg (tableta blu), 18,75 mg, 105 mg…

Çfarë është më mirë – kapsula apo tableta?

Konsultohuni me mjekun tuaj për të gjetur se cila dozë ju përshtatet më së miri. Në mënyrë që të mbani mend të merrni një pilulë çdo ditë, merrni atë në të njëjtën kohë çdo ditë. Është më mirë të ndiqni me kujdes të gjitha udhëzimet në etiketën tuaj të recetës. Nëse nuk i kuptoni udhëzimet, kontaktoni mjekun ose farmacistin tuaj për shpjegimet. Ruajeni Phentermine në temperaturën e dhomës. Shmangni nxehtësinë dhe lagështinë. Mbajeni larg fëmijëve. Mos e merrni pas datës së skadencës! Hulumtimet mbi Phentermine dhe pilula të tjera diete vërtetuan se këto barna nuk mund të merren për një periudhë të gjatë kohore. Për të lexuar më shumë, vizitoni target="_blank" rel="noopener noreferrer">http://www.accessdata.fda.gov/scripts/oc/scienceforum/sf2006/search/preview.cfm?abstract_id=891&backto=category .

Mbidozimi

Nëse mendoni se keni mbidozuar dhe keni marrë më shumë Phentermine që është dashur të merrni, kërkoni kujdes mjekësor sa më shpejt të jetë e mundur. Mbidozimi i fenterminës mund të jetë fatale. Cilat janë simptomat e mbidozës? Mund të ndiheni konfuz, agresiv ose të shqetësuar; merrni halucinacione; të vjella; vuani nga nauze, diarre, dhimbje stomaku, rrahje anormale të zemrës; ndjeheni kokëfortë, të fikët ose merrni konvulsione (konvulsione).

Doza e humbur

Nëse harroni të merrni Phentermine dhe humbisni dozën tuaj, merrni atë sa më shpejt që ta mbani mend. Megjithatë, nëse vjen koha për dozën tuaj të radhës, anashkaloni dozën e humbur dhe merrni ilaçin sipas programit tuaj të rregullt. Mos merrni pilulë ose kapsulë shtesë Phentermine për të plotësuar dozën e humbur.

4.6/5 - (5 votes)

Leave a Comment